Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 95 × 28 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery/Cell Classification | Lithium Iron Phosphate, LiFePO4 |
| Capacity(Ah) | 12 |
| Brand Name | BLUETTI |
| Origin | Mainland China |
| Battery Capacity | 268.8Wh |
| Cell Type | Lithium lron Phosphate (LFP) |
| Life Cycles | 4000+ Cycles to 80% Original Capacity |
| Shelf-life: | Recharge to 80% Every 3-6 Months |
| Management System | MPPT Controller, BMS, etc |
| Power | 300W |
| Lifting Power | 450W |
| AC Outlet x 1 | 300W in total |
| USB-C x 2 | 100W |
| USB-A x 2 | 15W total |
| AC Input | 300W Max. |
| Solar Input | 200W Max. |
| AC Charging | 45 mins (80%) |
| Solar Charging | 1.5 Hours (200W) |
| Car Charging | 3.2Hours (12V) / 1.8Hours (24V) |
| Pass-through Charging | Yes |
| Weight | About 5kg / 11lbs |
| Dimensions (L x W x D) | 286.5mm x 95mm x 280mm / 11.3in x 3.7in x 11in |
| Warranty | 5 Years |
Instock
There are no reviews yet.