Instock
| Weight | 0.644 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 15 × 14 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Throttle servo | control by remote control |
| Steering servo | 9g |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 25 mins |
| Wheelbase | HereToys |
| Warning | not for children under 8 |
| Remote Distance | More than 20m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | 23.5*111*7.5cm |
| Model Number | LD/RC LDRC LD1804 RC Drift Car |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 3.5 Channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Design | Cars |
| Features1: | Front/Rear LED Light, TURN SIGNAL LAMP, brake light |
| Features2: | RC Car Drift |
| Features3: | Front and rear left and right control |
| Features4: | Full vehicle linkage light set |
| Features5: | Extra large angle steering |
| Features6: | Angle can be adjusted freely |
| Features7: | Oil 7-type remote control lever |
| Features8: | Adjust the speed freely with finger force |
| Features9: | Four-wheel Independent Suspension Cushions The Impact On The Road |
| Features10: | Rear Wheel Alloy Drift Shaft |
Instock
There are no reviews yet.