Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.916 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 24 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 25 mins |
| Tire Track | as description |
| Wheelbase | as description |
| Warning | Other |
| Remote Distance | About 30-80m |
| Warranty | 30days |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 31.00 x 14.10 x 14.00 cm / 12.2 x 5.55 x 5.51 inches |
| Torque | as description |
| Model Number | WPL C-14 |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 110-240V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | WPL |
| Recommend Age | 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Design | Dirt Bike |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.