Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.828 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 25 × 16 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 15 min |
| Wheelbase | 188mm |
| Remote Distance | about 120 m |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 30*23*11.5cm |
| Model Number | Q117-B |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Steering servo | 17g 3 line |
| Power | brushless 2840 |
| Transmitter Frequency | 2.4 GHZ |
| Transmitter Battery | 2XAA battery(not included) |
| Car Battery | 7.4V, 18650-1500mAh Li-ion 15C (T plug) |
| Charge time | 1.5H |
Instock
There are no reviews yet.