Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.046 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 17 × 13 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | 280 motors/2 units |
| Steering servo | as show |
| Power | 280 motors/2 units |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30Min |
| Tire Track | as show |
| Wheelbase | as show |
| Remote Distance | 50m |
| Warranty | NONE |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 28*13*12CM |
| Torque | as show |
| Model Number | S617 |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | (7.4V) USB charging cable |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic, RUBBER |
| Brand Name | SZWDSE |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Design | Dirt Bike |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.