Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.103 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 24 × 12 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 30min |
| Remote Distance | about 25m |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | Type A: 23.5cmx8.5cmx8.4cm; Type B: 23.5cmx8.5cmx9.8cm |
| Model Number | C8817 |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Product battery | 7.4V 14500 500MAH |
| Charging connector | charging cable |
| Charging time | about 1.5 hours |
| Remote control frequency | 2.4G |
| Remote control battery | 2 1.5VAA dry batteries (not included) |
Instock
There are no reviews yet.