Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.042 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 2 × 1 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | No battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Power | Electric, Electric |
| State of Assembly | Ready-to-Go, Ready-to-Go |
| Flight Time | 25 minutes, 25 minutes |
| Remote Distance | 30m, 30m |
| Dimensions | 15*11.5*7cm, 15*11.5*7cm/5.91*4.53*2.76 in |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, charger, Remote Controller |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Brand Name | TOOPRE |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12y, 3+y |
| Origin | Mainland China, Mainland China |
| Type | Car, Car |
| Features | REMOTE CONTROL, Remote Control |
| Product name | Mini RC Car |
| Color | Green/Blue/Orange |
| Motor | 615 hollow cup |
| Battery | 3.7V 220mA |
| Usage time/charging | 25 minutes/charging 60 minutes |
| Remote control battery | 2AA self purchased |
| Watch battery | 2032 button battery includes |
| Remote control distance | 30 meters |
Instock
There are no reviews yet.