Instock
| Weight | 1.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 20 × 19 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| 3C | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | 3C |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Warning | not for children under 8 |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:10 |
| Power Source | Electric |
| Model Number | Willys Jeep RC Car C8815 |
| Motor | Brush Motor |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 15 min |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | AA*2 |
| Remote Distance | about 30 – 35 m |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Features | REMOTE CONTROL, Remote Control, Mini, Shock Resistant, Flashing |
| Type | Truck, Willys Jeep Military Off-Road RCTruck Car |
| Functions | Climb, Forward / Turn light, Forward/backward, Speed up, With l |
| Charging Time | 180 minutes |
| Transmitter Power | 2 x 1.5V AA (not included) |
| Drive Type | 4WD |
| Battery Information | 500mah or 1200mah or 1500mah or 3000mah |
Instock
There are no reviews yet.