Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 235 kg |
|---|---|
| Dimensions | 105 × 105 × 110 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Stitch Formation | chain stitch |
| Origin | Mainland China |
| maximum speed | 1000 RPM |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use |
| condition | New |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | WONYO |
| type | Cap Embroidery Machine |
| operation | Computerized |
| Overall Dimensions | 2500*1100*1620mm |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Worktable Size | 1600*450mm |
| head interval | 400 |
| embroidery area | 400*450mm |
| weight (kg) | 850 KG |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Application | cap, tshirt, flat, 3D, Leather, PU, shoes, socks |
| Product name | computer embroidery machine |
| Max. speed | 1000SPM |
| Package size | 2700*1140*1660mm |
| Payment term | 30% deposit before production, 70% before shipment |
| Language | English, Spanish, French, Abrabic, Portuguese… |
| Warranty | 2 years for whole machine |
| Control system warranty | 3 years for the computer system |
| Weight | 920KG |
Instock
There are no reviews yet.