Instock
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Stitch Formation | chain stitch |
| Origin | Mainland China |
| maximum speed | 1200 RPM |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use |
| condition | New |
| place of origin | Zhejiang, China |
| brand name | YunFu |
| type | Flat Embroidery Machine |
| operation | Computerized |
| Overall Dimensions | 2800*1050*1570mm |
| warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| power(w) | 500w |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Pressure vessel, motor, Other, Bearing, Gear, Pump, Gearbox, Engine |
| head interval | 400mm |
| embroidery area | 400*500mm |
| weight (kg) | 1100 KG |
| Product name | Computerize Flat Embroidery Machine |
| Head | 6 Head Flat |
| Needle | 12/15 Needles |
| Function | Cap/shirt/flat/3D/sequin/Cording/Beading/Chenille/Boring |
| Embroidery Type | Cap Embroidery Flat Embroideyr Garment |
| Computer | Dahao A15 Computer |
| Language | 13 Languages |
| MOQ | 1 Set |
| Max. speed | 1200 R.P.M |
| After Warranty Service | OnlineVideo Technical Support |
Instock
There are no reviews yet.