Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Stitch Formation | chain stitch |
| Origin | Mainland China |
| maximum speed | 1200 RPM |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use |
| condition | New |
| place of origin | China |
| brand name | RainbowEmb |
| type | Flat Embroidery Machine |
| operation | Computerized |
| Overall Dimensions | 450*165*151cm |
| warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | High-accuracy |
| power(w) | 1200w |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Pressure vessel, motor, Other, Bearing, Gear, Pump, Gearbox, Engine |
| Worktable Size | 500*3200mm |
| head interval | 400mm |
| embroidery area | 400*500mm |
| weight (kg) | 1500 KG |
| Name | RainbowEmb 8 heads large format flat embroidery machine |
| Language | 13 Languages |
| Memory Capacity | 20 Million Needles |
| Motor | Servo Motos |
| Area | 400*500mm |
| Speed | 1000-1200 Rpm |
| Keywords | Embroidry Machine |
| Needle | 9/12/15 Needles |
| Head | 1/2/4/8 |
| Embroidery Type | Flat embroidery machine |
Instock
There are no reviews yet.