Instock
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Stitch Formation | chain stitch |
| Origin | Mainland China |
| maximum speed | 1200 RPM |
| Applicable Industries | hotels, Garment Shops, Machinery Repair Shops, Restaurant, Home Use |
| condition | New |
| place of origin | Fujian, China |
| brand name | Yonthin |
| type | Flat Embroidery Machine |
| operation | Computerized |
| Overall Dimensions | 6900*3000*1300mm |
| warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | High-accuracy, High Speed/Auto Thread Trimmer/Auto Color Change |
| power(w) | – |
| Machinery Test Report | Provided, Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Core Components | motor, Bearing |
| head interval | |
| embroidery area | 500*800mm |
| weight (kg) | 180 KG |
| Name | Flat Cap T-shirt Embroidery Machine |
| Language Support | 12 Languages |
| Memory Capacity | 20 Million Needles |
| Optional Device | Cording/Sequins/Bead/Laser Cutting |
| Application | Cap/T-shirt/Flat/3D/Towel/Leather/Jacket Embroidery |
| Warranty of Core Components | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support/Online Support/Spare Part/Field Maint |
| Certification | ISO 14001 CE / ISO 9001 |
Instock
There are no reviews yet.