Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Stitch Formation | chain stitch |
| Origin | Mainland China |
| maximum speed | 1500 RPM |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Home Use |
| condition | New |
| place of origin | Zhejiang, China |
| brand name | SUNSHINE |
| type | Cap Embroidery Machine |
| operation | Computerized |
| Overall Dimensions | different head has different size |
| warranty | 3 years |
| Key Selling Points | High-accuracy |
| power(w) | different head has different power |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 3 years |
| Core Components | motor, PLC |
| Worktable Size | 30 |
| head interval | 330mm |
| embroidery area | 400*450mm |
| weight (kg) | 500 KG |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
Instock
There are no reviews yet.