Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 24 × 54 cm |
| Power | 550W ±15% |
| Model Number | M2 |
| Feed Mechanism | Walking Foot |
| Mechanical Configuration | Post-Bed |
| Stitch Formation | Lock Stitch |
| Type | Household Sewing Machine |
| Origin | Mainland China |
| Brand | VEVOR |
| Max. Fabric Thickness Capacity | ≤ 0.4" / 9 mm ±1 mm, 15 layers of denim fabric |
| Sewing Speed | 5000 stitches/minute |
| Maximum Presser Foot Lift | 0.4" / 11 mm |
| Maximum Stitch Length | 0.2" / 5 mm |
| Voltage/Frequency | 120V 60Hz |
| Product Weight | 72.3 lbs / 32.8 kg |
| Product Dimensions | 550 x180 x 340 mm |
Instock
There are no reviews yet.