Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 80 × 80 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Size | 18650 |
| Replacement Battery | Yes |
| Set Type | Batteries Only |
| Type | Li-Ion |
| Nominal Capacity | 5.0Ah/6Ah |
| Model Number | 18650, 18V Makita Battery |
| Brand Name | Makita |
| Origin | Mainland China, Mainland China |
| Certification | CE, FCC, RoHS, KC, CE, FCC, RoHS, KC |
| Model | Latest Version BL1860 Rechargeable Battery |
| Feature1 | Upgraded balance detection function, safest and most durable |
| Feature2 | the latest circuit board, multiple protection |
| Feature3 | With LED indicator |
| Replacement Battery Codes | BL1830 BL1840 BL1860 BL1850 LXT400 etc. |
| Suitable Power Tools Models | For Makita 18V Li-ion Cordless Power Tools |
| freight | Free Shipping |
Instock
There are no reviews yet.