Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 22 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 25 × 25 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Nominal Capacity | 300-320Ah |
| Weight | 5.5±0.2kg |
| Voltage | 3.2V |
| Size | 174*71.7*207±1.5mm |
| Model Number | FUTURA8F10D |
| Type | LiFePO4 |
| Brand Name | Futuraglow |
| Origin | Mainland China |
| Shell Material | Aluminium |
| Rechargeable | Yes |
| Operating Voltage Range | 2.5V~3.65V |
| Cut off Charge Voltage | 3.65V |
| Cut off Discharge Voltage | 2.5V |
| Internal impedance | ≤0.3mΩ |
| Cycle life | 8000+ cycles |
| Suit for System | 12V 24V 48V 72V 96V 108V Solar Energy Storage System |
| Applicantion | RV Vans Campers EV Boats Yacht Golf Carts Forklift Solar Battery |
Instock
There are no reviews yet.