Instock
| Weight | 0.674 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 13 × 9 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Qoocam Model | Viewer-Integrated 3D Camera |
| Expand Microphone | No |
| Equivalent Focal Length | 28mm |
| Removable/Replaceable Battery | YES |
| Video Format | MP4 |
| Category | Sports & Action Video Cameras |
| HDMI-Compatible Output | No |
| Supporting Language | English |
| Application | For Home, Semi-professional, Outdoor Sport Activities, Beginner, Professional |
| Bluetooth Support | No |
| Maximum Aperture | F1.8 |
| Display Screen | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Memory Card Support | 256G |
| WIFI Support | Yes |
| Battery Capacity | 1340mAh |
| Volume | 94*52.8*22 |
| Remote Control Support | No |
| NightShot Function | Yes |
| Touch Screen | YES, 2.54 inch |
| Memory Card Type | SD Card |
| Built-in Memory Size | Non |
| Package | Yes |
| Image Stabilization | Dual image stabilization |
| Body Extension Interface | Others |
| Built-in Mic | None |
| Effective MegaPixel | About 24MP |
| Image Sensor | Other SONY Series |
| Main Processor ( Maximum HD Support) | Ambarella A9 (4K/30FPS) |
| Brand Name | QooCam |
| Origin | Mainland China |
| FOV | 66°(H)52°(V)/79°(D) |
| Sensor Size | 1/2 Inch |
| PPD(Pixels Per Degree) | 37 |
| Video resolution(Single Len) | 1920*1080@60 fps |
| Video resolution(3D) | Side by Side 3840*1080@60fps 3840*1080@30fps |
| Image resolution(single) | 4000*3000 |
| Image resolution(dual) | Side by Side 8000*3000 |
| Image Format | JPG, DNG |
| Audio Format | AAC (16bit/dual track/48KHz) |
| Video Coding | H.264 |
| Bitrate | 60Mbps |
| Resolution | 1600*1440 |
| PPI | 847 |
| Exposure compensation | -2EV to +2EV |
| Exposure Mode | Automatic Exposure |
| White Balance | AWB |
| Weight | Camera: 160g / Viewer: 114.65g |
| WIFI | WIFI5 |
| Interface | USB-C |
| Mic | Two-channel Stereo |
| Charge Mode | Charge via USB connection to computer or power adapter |
Instock
There are no reviews yet.