Instock
| Weight | 0.085 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 11 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Weight[g] | 27 |
| Band length[mm] | 135 |
| Battery Capacity[mAh] | 190mAh |
| Bluetooth-compatible Version | 5.1 |
| Global positioning | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, other, Stress Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Activity Tracker |
| Screen size[mm] | 1.62 |
| Category | Wristbands |
| Band Detachable | Yes |
| Case Material | Plastic |
| Screen Style | Round/Oval |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Type | OLED |
| Band Material | RUBBER |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| Touch Screen | Yes |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | CN, English, Russian, POLISH, Turkish, FRENCH, Norwegian, japanese, HEBREW, UKRAINIAN, KOREAN, german, Italian, Portuguese, Spanish |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, REMOTE CONTROL, Alarm Clock, Social Media Notifications, Blood Oxygen, Calendar, Countdown, Heart Rate Tracker, Activity Tracker, 24/7 Heart rate monitoring, SpO2 |
| Brand Name | XIAOMI |
| Origin | Mainland China |
| Certification | None |
| Product | Xiaomi Band 8 |
| Version | Global Version |
| Battery | 190mAh battery |
| Charger Time | About 1 hour |
| Strap material | TPU |
| Cover material | 2.5D tempered glass cover |
| Shell material | PC |
| Adjustable length | 135-210mm |
| Body size | 48*22.5*10.99mm |
| Weight | 27g With strap |
| Waterproof | 5 ATM |
| Wireless Connectivity | BT5.1 BLE |
| compatible | IOS and Android |
| Suitable for | For Xiaomi Huawei iPhone Samsung oneplus |
| Color | Black, Gold |
| Multi and Fun dial | Support |
Instock
There are no reviews yet.