Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 7 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery Life | 7Day |
| Band width[mm] | 22mm |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.2 |
| Wi-fi | No |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | FitCloudPro |
| Screen Material | TFT |
| CPU Model | BW0723 |
| Band Detachable | Yes |
| APP Download Available | No |
| Battery Detachable | No |
| Resolution | 360*360 |
| Display Size | 1.45 inch |
| Movement Type | Electronic |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | MEN |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Alloy |
| Band Material | Silica GEL |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | No |
| Network Mode | None |
| Battery Capacity | 300-450mah |
| Rear Camera | None |
| RAM | <128MB |
| ROM | <128MB |
| System | Android Wear, Android OS, IOS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Italian |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, Push Message, Altitude Meter, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, World Time, Calorie Counter, Power Reserve, Speed Measurement, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent |
| Brand Name | LIGE |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| LIGE Outdoor Sports Smartwatch | Men smartwatch |
| 2025 New Smartwatch for men women | With Flashlight Sport Fitness Bracelet |
| Bluetooth Calling | for Xiaomi/huawei/Android IOS |
| weather forecast | waterproof smartwatch |
| step counting | bluetooth music |
| Fitness watches | health tracker |
| Call smart watch | relojes inteligentes smartwatch |
| Smart watches for men | ultra-long standby time |
Instock
There are no reviews yet.