Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 24 × 9 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 3w-5w |
| Battery Capacity(mAh) | 1500mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | IP67 |
| Storage Channel | 88CH |
| Frequency Range | TX:156.025-157.425MHz, RX:156.050-163.275MHz |
| Dimensions | 61*141*43mm |
| Model Number | RM40 |
| Walkie Talkie Type | Marine Walkie Talkie |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 5km-10km |
| Brand Name | RETEVIS |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Type of Emission | FM(16K0G3E)/DSC(16K0G2B) |
| Battery Pack | DC7.4V, 1500mAh |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Operating Temperature | -15℃ ~ + 55℃ |
| Weight | 315g(with battery, antenna and belt clip) |
| RF power | 5W/1W |
| Maximum Frequency Deviation | ±5kHz |
| TIFF Cold Boot | less than 1 minute |
| TIFF Warm Boot | less than 10 seconds |
| Horizontal position Precision | less than 10 meters |
| Built-in GPS | YES |
| Built-in DSC | YES |
| MOB Function | YES |
| Dual/Tri-watch Functions | YES |
| Weather Channel Receive | YES |
| Weather Channel | 10 NOAA |
Instock
There are no reviews yet.