Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 6 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Feature | Screw crown, water proof, Luminous, DIVER |
| Display Type | Numberless |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 11.95mm |
| Movement origin | Others |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Model Number | SN0008C |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Water Resistance Depth | 20Bar |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Band Length | 7.87inch |
| Case Material | STAINLESS STEEL |
| Style | Antique |
| Movement | Automatic Self-Wind, NH35 [Automatic Mechanical Movement] |
| Brand Name | San Martin |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Sapphire Glass | With Blue Light AG Coating |
| Ceramic Bezel | With Electroplated Time Markers And 12 O'clock Markers With BGW-X1 / C3 Luminous Coating |
| Dial | Matte Black / Matte Blue, With Applied Markers And Hexagon San Martin Logo |
| GS Craft Snowflake Hands | With Luminous Coating |
| Luminous Effect | Retro SLN C3 Green Light (Black Dial) / BGW-X1 Blue Light (Blue Dial), On Bezel 12 O'clock Position, Hands And Markers |
| Screw-Down Crown | With 3D Hexagon San Martin Logo |
| Screw-Down Case | Brushed Process, No Logo |
| Solid 3-Link 316L Stainless Steel Bracelet | Upgraded Screw Structure Links, Width 20x16mm |
| 4-Hole Adjustable Folding Clasp With Safety | With 3D Hexagon San Martin Logo |
| Water Resistant | 200Meters=20Bar |
| Weight | About 148g |
| Warranty | 2 Years |
Instock
There are no reviews yet.