Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 30 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Feature | Screw crown, water proof |
| Display Type | Arabic numeral markers |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 15.6mm |
| Movement origin | Mainland china |
| Band Width | 20 to 24 mm |
| Band Material Type | Ceramic |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Model Number | U031 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Dial Diameter | 45 to 49 mm |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Band Length | 23.2cm |
| Case Material | Ceramic |
| Style | Luxury, luxury watch men |
| Movement | Automatic Self-Wind |
| Brand Name | CIGA Design |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Movement 1 | automatic watch for men |
| Movement 2 | mechanical watch |
| Movement 3 | automatic movement |
| Two Straps | Ceramic / Fluorine Rubbe Straps |
| Length | 232MM (Ceramic strap), 250MM ( Fluorine Rubbe Strap) |
| Watch | high quality watch |
| man watch | high-end luxury man watch |
Instock
There are no reviews yet.