Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 15 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| draw weight | 30-59 Pounds |
| Use | Shooting |
| Type | Bow & Arrow Set |
| Origin | Mainland China |
| Recurve Bow Length | about 1.3m |
| Straight Bow Length | about 1.28m |
| Bow String Length | 1.27m |
| Bow Handle Color | black |
| Bow Handle Length | 37cm |
| Safe Draw Distance | 75cm |
| Number of Bowstring Shares | 12 shares |
| Bow Material | fiberglass sheet |
| Arrow Material | Mixed Carbon Rod |
| Arrow Inner Diameter | 6.2mm |
| Arrow Total Length | 805mm |
| Arrow Shaft Length | 30 inche(762mm) |
| AMO | 773mm |
| NOCK Opening Size | 2.6mm |
| Outer Diameter | 7.8mm |
| Feather Size | 3-inch plastic shield feather |
| Arrowheads | 100grain |
| Net Weight | about 35g |
| Spine | About 600 |
Instock
There are no reviews yet.