Instock
| Weight | 0.31 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 9 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Hand Options | Right Hand |
| Carry Platform | Belt Clip |
| Material | nylon PA6, Law enforcement polymer |
| Model Number | OT-UHQD |
| Brand Name | OMITAC |
| Origin | Mainland China |
| Package | 1 pcs universal belt clip holster + 1pcs allen key + 1pcs user manual |
| Feature 1 | Universal Polymer Holster Level 2 Retention Fits over 200 popular models of full Size, compact, subcompact, and semi-automatic pistols |
| Feature 2 | Universal Tactical Holster For 200+ most popular Glock, Sig Sauer, Beretta, CZ, Taurus, Ruger, Smith &Wesson etc. |
| Compatible-Beretta | Fits Beretta 92, 92FS, 96A1, PX4, APX, M9A1, M9A3 without laser, M9A4 Full Size, APX Centurion 9mm.APX Compact 9mm, 92XI SAO, 92GTS Full Size |
| Compatible-Glock | Fits Glock 17 Gen(1, 2, 3, 4, 5), Gock 19 Gen(1, 2, 3, 4, 5).Glock 19X, Glock 21, G20, G22, G23, G26, G27, G30, G31, G32, G33, G34, G35, G36, G37, G38, G41.G43, G43X, G44, G45, G48 |
| Compatible-Sig Sauer | Fits Sig Sauer P320, M17, M18, P220, P225, P226, P228, P238, SP2022, Sig Pro 2022(Germany or USA version), P938, P229, P250, P320 Compact, P320 with Lima Laser, 1911, P365 |
| Compatible-Taurus | Fits Taurus G3, Taurus 1911, Taurus TS9, Taurus G2C, Taurus TH, THC, Taurus Millennium, Taurus 100, Taurus 92, PT111, PT132, PT138, PT140, PT145, PT745, PT938, T800 series, PT809, PT709, PT24/7, PT24/7-OSS pistol, PT809C, PT840C, TH9 |
| Compatible-Smith &Wesson | Fits Smith &Wesson M&P 9MM, M2.0 9MM, 40, 45 ACP, M&P 40, M&P.40 C, M&P.45, M&P9 M2.0, M&P Shield 9mm, 40, 45, M&P Compact 9, 40, SW9, SW9V, SD9 VE, S&WSD40 2.0, SD40 VE, M&P40 M2.0 |
| Compatible-Ruger | Fits Ruger MAX-9, Security-9, Ruger-5.7, Ruger American, Security-380, SR1911, SR22, RSR9, SR9C |
| Compatible-Jericho | Fits Jericho 941 RS |
| Compatible-IWI | Fits Jericho 941 F9, Jericho 941 FS9, Jericho 941 R9, Jericho 941 PL9, Jericho 941 PSL9, Jericho 941FS45, Jericho 941 9mm, Masada 9mm, Jericho Enhanced-9mm Parabellum, Jericho Enhanced Mid-Size-9mm Parabellum |
| Compatible-Springfield | Fits Springfield XD-9, XD-40, XD-45, XD-S, XD-S.45 ACP, XDM-9, XDM-40, XDM-45 ACP, XDE-9 |
| Compatible-CZ | Fits CZ P07, CZ P09, CZ75 SP-01 Shadow, CZ Shadow 2, CZ P-10C, P-10 F, P-10 S, P-10 SC, CZ 75, 75BD |
| Compatible-Heckler &Koch | Fits H&K USP and H&K USP Compact, SFP9, VP9 |
| Compatible-Colt | Fits Colt 1911-3", 1911-4", 1911-5", M1911 A1 |
| Compatible-Girsan | Fits Girsan MC28.Regard MC 9mm, MC28 SA9mm |
| Compatible-Walther | Fits Walther P99 QA, PPQ(M1 M2 M3), P889mm |
| Compatible-Steyr | Fits Steyr C9-A1, C9-A2, A2 MF |
| Compatible-Browning | Fits Hi-Power, Hi-Power 640, Hi-Power 3D |
| Compatible-Bersa | Fits Bersa Thunder 9 Pro XT |
| Compatible-Canik | Fits TP9 Elite Combat, TP9 SFX, TP9 SF, TP9 Elite-S |
| Autolock Release Level II Retention | Level 2 retention and open-top allows for a quick draw and automatically lock on the trigger when your gun is holstered. The "click" sound to let you know that it is securely locked. |
| Versatile Compatibility | Universal design fits most popular full-size and compact pistols.The screws can easily and quickly adjust the space and structure of the holster, to be compatible with hundreds of pistols very perfect. |
| Belt Clip Attachment | Open type belt clip allows one step open one step close not like other ordinary belt clip holster on the Market Unique design of belt clip makes it easy to attach to belts 1.5 inch to 2.25 inch |
Instock
There are no reviews yet.