Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 10 cm |
| Magnification | ≤6, 1-8x |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Tube Dia | 30mm, 30 mm |
| Model Number | SCFF-60 |
| Function | Lens |
| Type | RIFLE |
| Brand Name | Vector Optics |
| Origin | Mainland China |
| Objective Lens | 24mm |
| Focal Plane | First Focal Plane |
| Eye Relief | 90 mm |
| Exit Pupil | 8.0-3.0 mm |
| Lens Coating | Fully Multi-coated |
| Linear Field of View @ 100 yd | 116.6-14.8 ft @ 100 yards |
| Linear Field of View @ 100 m | 34.6-4.5 m @ 100 meters |
| Angular Field of View | 19.9-2.6° |
| Reticle | VCO-1 MIL |
| Parallax Setting | 100 yards |
| Click Value | 1/10 MIL |
| Turret Function | Capped |
| Elevation Adjustment Range | >35 MIL |
| Windage Adjustment Range | >35 MIL |
| Diopter Compensation | +2 to -2 |
| Illumination Setting | 11 Gears |
| Battery Type | CR2032 (Not Include) |
| Waterproof | IPX7 |
| Fogproof | Nitrogen Filled |
| Shockproof | 1000G |
| Housing Material | 6061 T6 Aluminum Alloy |
| Finish | Matte Black |
| Length | 274 mm / 10.79 in |
| Weight (net) | 500 g / 17.6 oz |
| Wrranty | 5 Years |
Instock
There are no reviews yet.