Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.66 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 10 × 8 cm |
| Upper fixing method | sticking |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | No |
| Model Number | Women Ballroom Latin Dance Shoes CDB23975-10 |
| Release Date | SPRING2017 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | PU |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | PU |
| Heel Type | Thin Heels |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Decorations | Buckle |
| Closure Type | hook & loop |
| Outsole Material | soft sole |
| Gender | WOMEN, Women or Girl |
| Brand Name | Novedan |
| Origin | Mainland China |
| CN | Jiangsu |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Size | FR33-FR43 |
| Style | ballroom latin dance shoes salsa shoes |
| Heel height | 7.5cm, 8.5cm, 6cm |
| Material | PU |
Instock
There are no reviews yet.