Instock
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 10 cm |
| Upper fixing method | sticking |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | No |
| Model Number | Dance Sneaker Shoes Jazz Shoes DB25329-1 |
| Release Date | SPRING2017 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | Mesh (Air mesh) |
| Heel Type | Square heel |
| Heel Height | Low (3/4" to 1 1/2") |
| Dance Shoe Type | Dance Sneakers |
| Decorations | Cut-Outs |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | RUBBER |
| Gender | WOMEN, Women Men Girls |
| Brand Name | Novedan |
| Origin | Mainland China |
| CN | Jiangsu |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Size | FR34-FR41 |
| Color | Red, Hot Pink, Black |
| Style | Women Girls Dance Sneaker Dance Shoes |
| Attention | Please check sizing chart to choose the size |
Instock
There are no reviews yet.