Instock
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes |
| Model Number | T1103 |
| Release Date | spring2019 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | leather |
| Heel Type | Thin Heels |
| Heel Height | Med (1 3/4" to 2 3/4") |
| Dance Shoe Type | Tango/Flamenco shoes |
| Decorations | Pleated |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | Genuine leather |
| Gender | WOMEN |
| Brand Name | evkoodance |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Department Name | ADULT |
| Name | Dance Shoes Women |
| Item | Latin Salsa Ballroom Dance Shoes |
| Model | latin tango shoes |
| Color | Skin |
| Size | US4-US12 |
| Heels | 9cm on picture |
| Usage | outdoor Dancing |
| Occasion | Party dancing, Wedding Party, Dancing Exercise |
| Keywords | Latin Salsa Dance Shoes |
| Package | Evkoodance Gift Box |
| Shipping time | with 8 days |
| OEM | customized shoes |
Instock
There are no reviews yet.