Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 13 × 7 cm |
| Upper fixing method | sticking |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | No |
| Model Number | Women's Latin Dance Shoes 05 |
| Release Date | spring2019 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits larger than usual. Please check this store's sizing info |
| Lining Material | Suede |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | Sequined Cloth |
| Heel Type | Thin Heels |
| Heel Height | Low (3/4" to 1 1/2") |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Decorations | Buckle |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | RUBBER |
| Gender | WOMEN |
| Brand Name | Novedan |
| Origin | Mainland China |
| CN | Jiangsu |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Color | Black, Red, Blue, Sliver, Golden |
| Size | FR33-FR42 |
| Heel | 3.5CM, 5.5CM |
| Age Group | Adults |
| Pattern | Ballroom/Outdoor latin dance shoes |
| Material | PU upper, suede outsole, Rubber sole |
Instock
There are no reviews yet.