Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 19 × 10 cm |
| is_customized | Yes |
| Model Number | Dance shoes HYW126 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | Silk Satin |
| Heel Type | Cuban Heel |
| Heel Height | High (3" and up) |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Decorations | Rhinestone |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | soft sole |
| Gender | WOMEN |
| Brand Name | Cinmidy |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes, Dance Shoes |
| Department Name | Women |
| Product Features | 100% brand new dance shoes |
| Place of production | mainland China women shoes |
| Suitable dances | Salsa, Rumba, Tango, Jazz, Kizomba, Chacha, Bachata and other ballroom dances. |
| OCCASION | Indoor party/ ballroom/ dance floor dance shoes |
Instock
There are no reviews yet.