Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| With or install Professional accessories | None |
| Whether with metal toe cap | No |
| Whether waterproof | Yes |
| Upper fixing method | stitching |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Outsole Material | RUBBER |
| Gender | Men |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Heel Height | Low (1cm-3cm) |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Lining Material | Mesh |
| Season | Spring/Autumn |
| Fashion Element | Sewing |
| Closure Type | Lace-up |
| Pattern Type | Solid |
| Insole Material | PU |
| Upper Material | PU |
| Brand Name | DUTRIEUX |
| Department Name | ADULT |
| Origin | Mainland China |
| Product Category | board shoes |
| upper height | low top |
| Heel shape | flat heel |
| Sole process | Injection molded shoes |
| opening depth | Shallow mouth (below 7cm) |
| applicable scenario | leisure |
| toe shape | Round head |
| applicable gender | male |
| Suitable for the season | Summer, spring, autumn |
Instock
There are no reviews yet.