Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 14 × 8 cm |
| Function | Thermostatically Operated, International Voltage |
| Material | Tourmaline ceramic |
| Model Number | wt-059 |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Optimal styling time | 3-5 min. |
| Material of thermal plate/bar | Tourmaline ceramic |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage), 110-220V |
| Dimensions Of Heating Plate | 60x24mm |
| Thermostat Adjustment Segments | 10 |
| Diameter of thermal conductor | 16-20 mm |
| Certification | ce, CE |
| Power Source | Electric, Electric Hair Styling Tool |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Max. temperature | 220 °C |
| Temperature Controller | Digital |
| Power | 40W-59W, 45-65W |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Min. temperature | 160 °C |
| Brand Name | UKLISS |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Iron |
| Number of Pieces | One Unit |
| Item Name | Hair Straightener |
| Fever | PTC |
| Type | steam hair straightener brushes |
| Material of Thermal Conductor | Aluminum Alloy |
| Power cord length | about 2 meters, 360 degrees rotation |
Instock
There are no reviews yet.