Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Function | International Voltage |
| Material | Ceramic |
| Model Number | K1088 |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Optimal styling time | 1-2 min. |
| Material of thermal plate/bar | TITAN |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Dimensions Of Heating Plate | Others |
| Thermostat Adjustment Segments | others |
| Diameter of thermal conductor | Less than15 mm |
| Certification | ce |
| Power Source | Electric |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Commodity Quality Certification | ce, GS(消费电子) |
| Max. temperature | 230°C |
| Temperature Controller | Knob |
| Power | 60W-100W |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Min. temperature | 80 °C |
| Brand Name | KIPOZI |
| KIPOZI Model | K1088 |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Iron |
| Model | K1088 |
| Weight | 0.3kg |
| Color | Black |
| Plate Type | Titanium |
| Voltage/Power | 100-240V/60W |
| Suitable | Pixie Cut Short hair |
| Temperature setting | 300℉-450℉ (150℃-230℃) |
| Available Plug | US/UK/EU |
Instock
There are no reviews yet.